Veronika Hliněnská

Aktuální situace na hypotečním trhu

Vzhledem k pokračující inflaci a nově také velmi diskutované plánované reformě důchodového systému se čím dál tím více mluví o nutnosti investování do vlastního bydlení. Tyto okolnosti tomu jednoznačně nahrávají, ale co říkají další ukazatele? Podívejte se, jaká je aktuální situace na hypotečním trhu.

V únoru sazba hypoték mírně poklesla, když se Broker Consulting Index snížil o 0,05 % a a dostal se na hodnotu 5,94 %. Tato skutečnost jen potvrzuje stagnaci trhu, která by měla přetrvat i v nejbližší budoucnosti.

Odborníci tento vývoj predikují hlavně na základě chování České národní banky, která dodržuje strategii neměnné repo sazby. I proto se sazba hypoték již dlouhodobě pohybuje kolem 6 %. Dají se samozřejmě získat ale i výhodnější nabídky.

A podle Michaely Pudilové, analytičky hypotečních a spotřebitelských úvěrů společnosti Broker Consulting, se na tom ještě chvíli nic extra nezmění.

“Období výrazného růstu již máme za sebou. Na větší snížení úrokových sazeb z hypoték si však budeme muset počkat minimálně do druhé poloviny letošního roku„ dodává Pudilová.

Kromě stagnace jsou však na hypotečním trhu patrné i jiné trendy. Stále více bank se zabývá myšlenkou nabízení úvěrů, které mohou přejít na další generace. To by se týkalo především rodičů s ještě ekonomicky neaktivními dětmi, kteří chtějí svým potomkům zajistit finanční stabilitu a vlastní bydlení.

Hypotéky by byly třeba na čtyřicet let (místo aktuálních třiceti) a v případě úmrtí kupujícího by úvěr coby „dědictví“ přešel na dědice, aniž by bylo třeba sjednávat nový úvěr.

To je ale stále spíš hudba budoucnosti.
Co můžete využít ještě dnes?

Naší službu refinancování hypotéky. Díky zkušenostem, širokému portfoliu partnerů z řad bankovních institucí a silné vyjednávací pozici Broker Consulting vám dokážeme zajistit výhodnější podmínky klidně i rok až dva roky před koncem fixace.

Chcete si udržet dobrou úrokovou sazbu i pro další období?

Kontaktujte mě. Ráda vám pomohu refinancovat vaši hypotéku tak, abyste v této nejisté době nemuseli mít strach z dalšího zvyšování výdajů.